Dani pred nama dani su spomena na vjerne mrtve i na poseban način dani molitve za oproštenje njihovih grijeha. Obilazimo grobove svojih vjernika, spominjemo se njihovih života, na osobit način spominjemo se svega dobroga što smo od njih primili. Crkva stoga oduvijek, ispovijedajući vjeru u život vječni, upućuje molitvu za duše svih pokojnika.
Svetkovina Svih svetih tako nam svraća pogled prema nebu, prema raju, časteći tako sve one koji su po smrti ušli u zajedništvo trojstvenoga života u vječnosti; toga dana častimo tolike znane i neznane koji su svoj život na zemlji oblikovali po Božjoj riječi, koji su nastojali živjeti sveto te su preminuli u čistoći i spremnosti srca i zavrijedili ući u raj. S druge strane, svjesni smo vlastitih i tuđih slabosti i grijeha te potrebe Božjega milosrđa koje nam prašta i koje nas čisti. Dušni je dan stoga spomen svih vjernih mrtvih i na poseban način dan molitve za duše naših pokojnika.
Crkva stoga daje mogućnost da se od 01. do 08. studenoga izmoli potpuno oprost za duše koje su u čistilištu. Oprost je posebna privilegija iz riznice duhovnih dobara Crkve koji se namjenjuje bilo za nas osobno bilo za duše pokojnika. Svaki naime grijeh ostavlja posljedicu na nas, naše odnose te na poseban način na odnos s Bogom. U Katekizmu katoličke crkve piše: „Oni koji umru u milosti i prijateljstvu s Bogom, a nisu potpuno čisti, iako su sigurni za svoje vječno spasenje, moraju se poslije smrti podvrgnuti čišćenju kako bi postigli svetost nužnu za ulazak u nebesku radost. To konačno čišćenje izabranih, koje se posve razlikuje od kazne osuđenih, Crkva naziva čistilištem“ (br. 1030 – 1031).
Potpuni oprost od vremenitih kazni za duše u čistilištu, dakle za pokojnike „koji umru u milosti i prijateljstvu s Bogom, a nisu potpuno čisti“ (usp. prethodni citat iz KKC), dio je duhovnog blaga Crkve te se vjernici žarko potiču da ih uključe u svoje molitve.
Potpuni oprost za pokojnike čije su duše u čistilištu može postići onaj: tko pohodi groblje i u dane od 1. do 8. studenoga moli za pokojnike; tko na svetkovinu Svih Svetih (1. studenog) i na Spomen svih vjernih pokojnika ili „Dušni dan“ (2. studenog) pohodi crkvu ili oratorij i ondje ispovjeđen pristupa sv. pričesti, moli Oče naš, Vjerovanje i moli na nakanu Svetog Oca.
Odazovimo se ovome pozivu – molimo za svoje pokojnike, a ovi posebni dani neka u nama ojačaju vjeru da i mi kročimo prema konačnom susretu s Gospodinom kojemu ćemo i sami položiti račun o vlastitom životu na zemlji.