RASPORED ŽUPNE KATEHEZE ZA KRIZMANIKE I PRVOPRIČESNIKE

VJERONAUČNA GODINA 2022/2023.

ŽUPNA KATEHEZA ZA PRVOPRIČESNIKE:

3.A I 3.D – PONEDJELJAK – 12:20

3.B I 3.C – SRIJEDA – 12:20

OSNOVNA ŠKOLA D.TADIJANOVIĆA

3.A I 3.C – SUBOTA – 8:30

3. B I 3.D – SUBOTA – 9:15 (I O.Š. D. DOMJANIĆA)

ŽUPNA KATEHEZA ZA KRIZMANIKE:

ZA TJEDNE KADA JE NASTAVA U ŠKOLI PRIJEPODNE:

8.A I 8.C – SRIJEDA – 16:00

8.B I 8.D – SRIJEDA – 16:45

OSNOVNA ŠKOLA D. TADIJANOVIĆA

8.A – ČETVRTAK – 16:30

8.B – ČETVRTAK – 17:15

8.C – PETAK – 16:03

8.D – PETAK – 17:15

ŽUPNA KATEHEZA ZA KRIZMANIKE:ZA TJEDNE KADA JE NASTAVA U ŠKOLI POPODNE:

8.A I 8.C – UTORAK – 10:15

8.B I 8.D – ČETVRTAK – 10:15

OSNOVNA ŠKOLA D. TADIJANOVIĆA

8.A – UTORAK – 9:30

8.B – ČETVRTAK – 9:30

8.C – PETAK – 19:00

8.D – ČETVRTAK – 19:00

OSTALE INFORMACIJE:

Učenici osnovnih i srednjih škola koji žele primiti sakrament Prve Pričesti i(li) Potvrde dužni su pohađati školski vjeronauk.

Pohađanje župne kateheze i nedjeljne mise obavezno je za sve učenike koji žele pristupiti sakramentima Prve Svete Pričesti i Svete Potvrde.

Župna kateheza održava se svaki tjedan od 26. rujna do 17. prosinca 2022. godine te od 16. siječnja do 1. travnja 2023. godine te od 17. travnja do slavlja Svete Potvred ili Prve Svete Pričesti.

Kandidati za prvu Svetu Pričest, koji nisu kršteni u župi svetog Nikole biskupa, dužni su u župi krštenja podići POTVRDNICU o primljenim sakramentima i istu do 1. studenog 2022. godine dostaviti u župni ured.

Kandidati za Svetu Potvrdu, koji nisu primili ni krštenje niti Prvu Svetu Pričest u župi Svetog Nikole biskupa Stenjevec II, dužni su u župi Prve Pričesti (ili krštenja) podići POTVRDNICU o primljenim sakramentima i istu do 1. studenog 2022. godine dostaviti u župni ured.

Kandidati za Svetu Potvrdu dužni su do 1. veljače 2023. donijeti POSVJEDOČENJE za kuma (kum posvjedočenje podiže u župi svoga stanovanja).

TKO MOŽE BITI KUM NA KRŠTENJU ili KRIZMI?

a) katolik sa navršenih 16 godina života;
b) treba biti kršten, pričešćen i krizman;
c) kum ne može biti tko je samo civilno vjenčan nego mora biti i crkveno vjenčan i krizman;
(moguće je vjenčati se bez svete potvrde – krizme, ali će vas svećenik upozoriti da nećete moći biti kum na krštenju i krizmi dok ne primite sakrament svete potvrde)
d) kum ne može biti tko je rastavljen i ponovno civilno vjenčan ili živi u vanbračnoj zajednici (činjenica da je povrijeđen sakrament ženidbe, dovelo je do nemogućnosti kumovanja kod drugog sakramenta)
e) kum ne može biti tko živi zajedno nevjenčano (npr. kršćanski mladić i djevojka koji žive zajedno prije crkvenog vjenčanja) sve dok ne sklopi sakrament svete ženidbe
f) kum treba provoditi život u skladu sa katoličkom vjerom i crkvenim naukom
g) otac i majka ne mogu biti kumovi svome djetetu.

Potičemo krizmanike i prvopričesnike na uključivanje u župne aktivnosti (zborovi, ministranti, čitači).

Upravitelj župe stoji na raspolaganje za sva eventulana pitanja. Preko župnog ureda dobivamo sve informacije, a ne u školi ili od poznanika kako bismo izbjegli nesporazume i krive informacije.

Neka naše vjeroučenike ispuni Božji blagoslov i prati zagovor svetog Nikole, zaštitnika naše župe i djece!